En Etkili İngilizce Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

Herkese Merhabalar,
Girdiğim yeni ortamlarda İngilizce öğretmeni olduğumu öğrenen kişilerin sıklıkla bana sordukları "İngilizce öğrenmenin en etkili yolu nedir?" sorusunu burada cevaplamaya çalışacağım.
13 yaşında İngilizce ile tanışmış ve zaman geçtikçe bu dilde rüya görüp aşk şiirleri yazacak kadar bu dili sevmiş; ancak ODTÜ'de İngilizce Öğretmenliği'nde okumaya başladığı ilk hafta bu dili aslında konuşamadığını ve konuşulanları anlamadığını fark etmiş birisi olarak yaşadıklarımı kısaca anlatsam belki bu soruya biraz daha net bir cevap vermiş olurum.
Evet, yukarıda okuduklarınızı yanlış anlamadınız. 100 üzerinden 95 üstü net puan alarak Türkiye dil puanı sıralamasında ilk 500'e girip, ODTÜ hazırlık sınavından muaf olduğumda dünyalar benim olmuştu. Ancak ders kaydından sonra yapılan ilk bölüm dersinde İngilizce konuşan hocamızın ne söylediklerini anlayabilmiştim ne de kendilerini anlayamadığımı ifade edebilmiştim. İşin kötü tarafı bu durum diğer hocaların dersinde de aynıydı.
Bu yaşadığım hayal kırıklığı sonrası bu eksikliğimi telafi etmek için verdiğim uzun ve yorucu mücadele sonunda sonraki dönemlerde İngilizce dinleme ve konuşma becerilerimi iyice geliştirdim ancak her öğrencinin benim kadar şanslı olmadığını düşünüyorum. Nitekim Türkiye nüfusuna bakıldığında, İngilizce dersleri ilkokul 2. sınıf müfredatına kadar inmesine rağmen, nüfusun büyük bir çoğunluğunun İngilizce konuşamadığını görmekteyiz. Bu da yabancı dil eğitiminin ülkemizde maalesef doğru bir şekilde verilmediğini ve bu işin ne kadar uzmanlık gerektirdiğini göstermektedir.
Yazımızın başında sorulan soruya verebileceğim üç cevap önem sırasına göre şu şekilde verilebilir.

1. İngilizce'nin anadil olarak konuşulduğu bir ülkede uzun bir süre yaşamak:)

Bu seçenek her ne kadar en doğal yöntem olsa da çok uygulanabilir bir alternatif değil maalesef. İngilizce'nin anadil veya resmi dil olarak konuşulduğu bir ülkede yaşıyorsanız zaten bir sorun yok. Ama sadece birkaç aylığına böyle bir ülkede bulunduysanız, bu deneyiminiz faydalı olmakla birlikte İngilizceyi uzun vadede kullanmanız için yeterli değildir.

2. Tüm müfredatını İngilizce veren bir okulda uzun süre okumak
Türkiye'de Bilkent Blis Okulları gibi okullarda okuyan çocuklar tüm dersleri İngilizce aldıkları için doğal olarak İnglizceyi daha kısa bir sürede ve daha kalıcı bir şekilde öğreniyorlar. Ancak böyle bir okulun yıllık maliyetinin yaklaşık 45.000 TL olduğunu düşünecek olursak bu seçeneğin de pekçok kişi için imkanlar dahilinde olmadığını görmekteyiz.

3. Uygulamalı Dil Eğitim Veren Bir Dil Okuluna Gitmek

Bir dili bilmek = O dilde OKUMAK, YAZMAK, DİNLEMEK ve KONUŞMAK

Bu eşitliği sağlayan dört temel dil becerilerinden birisinin eksik olması benim öğrenciliğimde yaşadığım sorunlara yol açmaktadır. Neredeyse her cadde ve sokakta bir dil kursunun bulunduğu günümüzde dil öğrenmenin iyice kolaylaştığı düşünülmekte. Ancak rekabetin kaliteli eğitim sunmak yerine asgari ücretle öğretmen çalıştırıp veliye düşük fiyat teklifi verilerek yapılmaya çalışıldığı günümüz koşullarında, bir dil kursuna kayıt yaptırmadan önce şu 3 hususa dikkat etmenizde fayda var.

- Dil kursu yöneticileri bu işin ehli mi? Eğitimciler mi?
Öğretmenlik geçmişi olmayan kişilerin kolay iş düşüncesiyle açmış oldukları bu tarz eğitim kurumların çoğunda maalesef öğrencilere müşteri, öğretmenlere de işçi gözüyle bakıldığı için hem öğrenci hedefine ulaşamamakta hem de öğretmenler mesleklerini tam olarak icra edememektedir.

-İngilizce dersini verecek öğretmenler bu konuda uzmanlar mı?
Alanında iyi eğitim almış ve kendini geliştirmiş bir öğretmen hem öğrencilerin daha hızlı öğrenmesini sağlar hem de öğrenmeyi kalıcı bir hale getirir.

-Kurs müfredatında uygulamaya ne kadar yer veriliyor?

Dil öğreniminde temel prensip, kelime ve dil bilgisi yapılarını anlamlı metinler veya ortamlarda öğrenip, yeni öğrenilen kelime ve yapıları istikrarlı bir şekilde farklı durumlarda kullanabilmektir.

Öğrenmenin kalıcı olabilmesi için öğretilen şeyin anlamlı olması ve kullanılabilir düzeyde verilmesi esastır.

"İngilizceyi Severek Ve Hissederek Öğrenin"
23.05.2016
Cahit Uluğ

Comments are closed.